A cannon shoots a projectile at 24 degrees from the horizontal. It lands on level ground 3000m down range. a) Find the initial velocity b) Calculate its maximum height?

2 Answers
Feb 20, 2017

sf((a))

sf(199color(white)(x)"m/s")

sf((b))

sf(333.9color(white)(x)m)

Explanation:

Treat the vertical and horizontal components separately and then eliminate the time of flight.

sf((a))

The horizontal component of the velocity is constant so we can write:

sf(vcostheta=d/t)

:.sf(t=d/(vcostheta)" "color(red)((1)))

sf(t) is the time of flight

sf(d) is the horizontal range

For the vertical component we can use the general equation:

sf(v=u+at)

This becomes:

sf(0=vsintheta-("g"t)/2)

Note we divide the total time of flight by 2 because the time to reach maximum height (what we want) is the total time of flight / 2.

:.sf(vsintheta=("g"t)/2" "color(red)((2)))

Now we can substitute the value of sf(t) from sf(color(red)((1)) into sf(color(red)((2))rArr)

sf(vsintheta=(gd)/(2vcostheta))

:.sf(gd=2v^2(sinthetacostheta))

We can simplify this using the trig identity:

sf(sin2theta=2sinthetacostheta)

:.sf(gd=v^2sin2theta)

This gives sf(d=(v^2sin2theta)/(g)) and is a useful formula which you can use to get the range.

However, we need to get v :

sf(v^2=(dg)/(sin2theta))

Putting in the numbers:

sf(v^2=(9.81xx3000)/(sin48)=(9.81xx3000)/(0.7431)=39604.36)

:.sf(v=sqrt(39604.36)=199color(white)(x)"m/s")

sf((b))

We can use:

sf(v^2=u^2+2as)

This becomes:

sf(0=(vsintheta)^2-2gh)

:.sf(h=(vsintheta)^2/(2g))

:.sf(h=(199xx0.4067)^2/(2xx9.81)=333.9color(white)(x)m)

Feb 20, 2017

a) The initial velocity is 199 m/s; b) The maximum height is 334 m.

Explanation:

The general path of a projectile is shown below.

keisan.casio.comkeisan.casio.com

We can derive an equation for the initial velocity v of the cannonball given the range "R" and the angle of elevation θ.

For motion in the horizontal direction,

v_x = vcosθ

v_x is constant, so at any time the x position of the cannonball is

x = v_xt = vtcosθ

For motion in the vertical direction,

v_y = vsinθ

v_y changes with time, because the cannonball is acted on by gravity. Thus,

v_y = vsinθ - g·t

At maximum height,

v_y = 0

0 = vsinθ - g·t

The time to reach the top of the parabola is

t_"top" = (vsinθ)/g

It will take the same time for the cannonball to fall, so the total time in the air is

t = (2vsinθ)/g

Knowing the time allows us to find the range of the cannon:

R = v_xt = vcosθ × (2vsinθ)/g = (2v^2cosθsinθ)/g = (v^2sin2θ)/g

Rearranging gives

v = sqrt((gR)/(sin2θ))

g = "9.81 m·s"^"-2"
R = "3000 m"
θ = 24°

v = sqrt(("9.81 m·s"^"-2" × "3000 m")/sin(48°)) = sqrt("39 600 m"^2"s"^"-2") = "199 m·s"^"-1"

b) Maximum height

t_"top" = (vsinθ)/g

The distance traveled by a falling object is

h = 1/2g·t^2

Therefore, the maximum height is

h = 1/2g((vsinθ)/g)^2 = (v^2sin^2θ)/(2g) = ((199 "m"·color(red)(cancel(color(black)("s"^"-1"))))^2 × sin^2(24°))/(2 × 9.81 "m"·color(red)(cancel(color(black)("s"^"-2"))))

h = 6551/19.62color(white)(l) "m" = "334 m"