An object with a mass of 2kg is acted on by two forces. The first is F1=<6N,2N> and the second is F2=<1N,3N>. What is the object's rate and direction of acceleration?

1 Answer
Feb 23, 2017

The net acceleration is =3.54ms2 in the direction of =(34π)rad

Explanation:

The resultant force is

F=F1+F2

=<6,2>+<1,3>

=<5,5>

we use Newton's second Law

F=ma

a=1mF

=12<5,5>=<52,52>

The magnitude of the acceleration is

a=<52,52>

=(52)2+(52)2

=254+254

=502=3.54ms2

The direction is θ=arctan(5252)

The angle is in the 2nd quadrant

θ=arctan(1)=(34π)rad