An object with a mass of 5 kg is hanging from an axle with a radius of 12 m. If the wheel attached to the axle has a radius of 42 m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Feb 25, 2017

The force is =14N

Explanation:

enter image source here

The load is =5gN

The radius of axle is =12m

The radius of wheel is =42m

The effort is =EN

Taking moments about the center of the axle

5g*12=E*42

E=(12*5g)/42=1.43gN

Force =1.43gN=14N