An object with a mass of 6 kg, temperature of 315 ^oC, and a specific heat of 12 (KJ)/(kg*K) is dropped into a container with 37 L of water at 0^oC . Does the water evaporate? If not, by how much does the water's temperature change?

1 Answer
Feb 26, 2017

The final temperature is =100ºC
The water does not evaporate.

Explanation:

Let T= final temperature of the object and the water

For the cold water, Delta T_w=T-0=T

For the object DeltaT_o=315-T

m_o C_o (DeltaT_o) = m_w C_w (DeltaT_w)

C_w=4.186kJkg^-1K^-1

C_o=12kJkg^-1K^-1

m_0 C_o*(315-T) = m_w* 4.186 *T

6*12*(315-T)=37*4.186*T

315-T=(37*4.186)/(72)*T

315-T=2.15T

3.15T=315

T=315/3.15=100ºC

The water does not evaporate