An object with a mass of 12 kg, temperature of 210 ^oC, and a specific heat of 9 J/(kg*K) is dropped into a container with 32 L of water at 0^oC . Does the water evaporate? If not, by how much does the water's temperature change?

1 Answer
Mar 3, 2017

The water does not evaporate and the final temperature is =0.17ºC

Explanation:

Let T= final temperature of the object and the water

For the cold water, Delta T_w=T-0=T

For the object DeltaT_o=210-T

m_o C_o (DeltaT_o) = m_w C_w (DeltaT_w)

C_w=4186Jkg^-1K^-1

C_o=9Jkg^-1K^-1

m_0 C_o*(210-T) = m_w* 4186 *T

12*9*(210-T)=32*4186*T

210-T=(32*4186)/(108)*T

210-T=1240.3T

1241.3T=210

T=210/1241.3=0.17ºC

The water does not evaporate