A balanced lever has two weights on it, the first with mass 15kg and the second with mass 80kg. If the first weight is 16m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
Mar 26, 2017

The distance is =3m

Explanation:

enter image source here

M2=15gN

b=16m

M1=80gN

Taking moments about the fulcrum

M1a=M2B

8ogb=15g16

b=15g1680g

=3m