How do you calculate the energy of a photon of radiation with a frequency of 8.5×1014 Hz?

1 Answer
Apr 9, 2017

E=5.61019J

Explanation:

E=hf

h = planck's constant = 6.62621034Js

f = frequency

Hz=s1

E=(6.62621034Js)(8.51014s1)

E=5.61019J