An object with a mass of 300 kg is hanging from an axle with a radius of 3 cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 120 cm, how much work would it take to turn the wheel a length equal to the circumference of the axle?

1 Answer
Apr 9, 2017

The work done is =13.85J

Explanation:

enter image source here

The load =(300g)N

Radius of axle r=0.03m

Radius of wheel R=1.2m

Taking moments about the center of the axle

F*1.2=300*g*0.03

F=(300*g*0.03)/1.2=73.5N

The distance is

d=2*pi*0.03=0.06pi

The work done is

W=Fd=73.5*0.06pi=13.85J