How do you find the E_cell given standard E_cell, Molarity, and the chemical reaction equation?

Find Ecell for an electrochemical cell based on the following reaction
[MnO_4^-]= 2.50 M
[H^+]= 1.50 M
[Ag^+]= 0.0090 M

E∘cell for the reaction is +0.880V
MnO_4^"-"(aq)+4H^+(aq)+3Ag(s)→MnO_2(s)+2H_2O(l)+3Ag^+(aq)

1 Answer
Apr 10, 2017

1.02268362671V

Explanation:

Using the Nerst Equation we can can find the E_"cell"

The Nernst equation is

color(blue)(bar(ul(|color(white)(a/a)E_"cell" = E⁰_"cell" - (RT)/(nF)lnQcolor(white)(a/a)|)))" "

where

E_"cell" = cell potential at non-standard state conditions;
E⁰_"cell" = cell potential at standard state
R = the universal gas constant ("8.314 J·K"^"-1""mol"^"-1" = "8.314 V·C·K"^"-1""mol"^"-1");
T = Kelvin temperature;
F = Faraday's constant ("96 485 C/mol e"^"-");
n = number of moles of electrons transferred in the balanced equation for the cell reaction;
Q = reaction quotient for the reaction "aA + bB ⇌ cC + dD"

Note: the units of R are "J·K"^"-1""mol"^"-1" or "V·C·K"^"-1""mol"^"-1".

The moles refer to the “moles of reaction”.

Since we always have 1 mol of reaction, we can write the units of R as "J·K"^"-1" or "V·C·K"^"-1" and ignore the “"mol"^"-1"

Calculate the number of moles of electrons transferred in the balanced equation for the cell reactionn for this reaction by determining the half reactions

The half reactions are

3Ag(s) rarr 3Ag^+(aq) + 3e-
MNO_4^-)(aq) + 4H^+(aq) + 3e^-) = MnO_2(s) + 2H_2O(l)

The number of electrons exchanged is 3

n = 3

The E^@ cell for the reaction is 0.880V

Calculate the value for reaction quotient Q

Q = [Ag^+]^3/([MnO4^-][H^+]^4 )

Q = (0.009M)^3/([2.5M][1.5M]^4

Q = 5.76e-8

Substitute values into the Nernst equation and solve for E_"cell".

E_"cell" = E_"cell" = E⁰_"cell" - (RT)/(nF)lnQ = "0.880V" – (8.314 "V"·color(red)(cancel(color(black)("C·K"^"-1"))) × 298 color(red)(cancel(color(black)("K"))))/(3 color(red)(cancel(color(black)("mol"))) × "96 485" color(red)(cancel(color(black)("C·mol"^"-1")))) × ln( 5.76e-8 )

= 0.88V -( -0.14268362671) = 1.02268362671V