A balanced lever has two weights on it, the first with mass 8kg and the second with mass 64kg. If the first weight is 12m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
Apr 13, 2017

The distance is =1.5m

Explanation:

enter image source here

The first weight is M2=(8g)N

The second weight is M1=(64g)N

The first distance is b=12m

Taking moments about the fulcrum

M1a=M2b

a=M2bM1=8g1264g=1.5m