A projectile is shot at a velocity of 27 m/s and an angle of pi/12 . What is the projectile's maximum height?

1 Answer
Apr 28, 2017

The maximum height is =2.49m

Explanation:

Resolving in the vertical direction uarr^+

initial velocity is u_y=vsintheta=27*sin(1/12pi)

Acceleration is a=-g

At the maximum height, v=0

We apply the equation of motion

v^2=u^2+2as

to calculate the greatest height

0=(27sin(1/12pi)^2-2g*h

h=1/(2g)*(27sin(1/12pi))^2

=2.49m