An object with a mass of 7 kg is hanging from an axle with a radius of 33 m. If the wheel attached to the axle has a radius of 17 m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Apr 29, 2017

The force is =133.2N

Explanation:

enter image source here

The load L=(7g)N#

Radius of axle r=33m

Radius of wheel R=17m

Taking moments about the center of the axle

F*R=L*r

F*17=7*g*33

F=(7*g*33)/17=133.2N