An object with a mass of 4kg is hanging from an axle with a radius of 15m. If the wheel attached to the axle has a radius of 18m, how much force is needed to raise the object?

1 Answer
May 5, 2017

The force is =32.7N

Explanation:

enter image source here

The load L=(4g)N#

Radius of axle r=15m

Radius of wheel R=18m

Taking moments about the center of the axle

FR=Lr

F18=4g15

F=4g1518=32.7N