An object with a mass of 6 kg6kg, temperature of 173 ^oC173oC, and a specific heat of 14 J/(kg*K)14JkgK is dropped into a container with 32 L 32L of water at 0^oC 0oC. Does the water evaporate? If not, by how much does the water's temperature change?

1 Answer
May 5, 2017

The water does not evaporate and the change in temperature is =0.11ªC

Explanation:

The heat is transferred from the hot object to the cold water.

Let T= final temperature of the object and the water

For the cold water, Delta T_w=T-0=T

For the object DeltaT_o=173-T

m_o C_o (DeltaT_o) = m_w C_w (DeltaT_w)

C_w=4.186kJkg^-1K^-1

C_o=0.014kJkg^-1K^-1

6*0.014*(173-T)=32*4.186*T

173-T=(32*4.186)/(6*0.014)*T

173-T=1594.7T

1595.7T=173

T=173/1595.7=0.11ºC

As T<100ºC, the water does not evaporate.