An object with a mass of 7kg is hanging from an axle with a radius of 33m. If the wheel attached to the axle has a radius of 69m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
May 6, 2017

The force is =32.8N

Explanation:

enter image source here

The load L=(7g)N#

Radius of axle r=33m

Radius of wheel R=69m

Taking moments about the center of the axle

FR=Lr

F69=7g33

F=7g3369=32.8N