An object with a mass of 8 kg is hanging from an axle with a radius of 25 cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 35 cm, how much work would it take to turn the wheel a length equal to the circumference of the axle?

1 Answer
May 7, 2017

The work is =88J

Explanation:

enter image source here

The load L=(8g)N#

Radius of axle r=0.25m

Radius of wheel R=0.35m

Taking moments about the center of the axle

F*R=L*r

F*0.35=8*g*0.25

F=(8*g*0.25)/0.35=56N

The distance is

d=2*pi*0.25=1.57m

The work done is

W=Fd=56*1.57=88J