An astronaut with a mass of 90 kg is floating in space. If the astronaut throws an object with a mass of 7 kg at a speed of 2/9 m/s, how much will his speed change by?

1 Answer
May 7, 2017

"the change of speed of astronaut is :" v_a=-0.02 m/s

Explanation:

m_a:90 kg" mass of astronaut "
m_o:7 kg" mass of object"

"let total momentum before thrown the object be "Sigma P_b

v_a:0" speed of astronaut"
v_o:0" speed of object"

Sigma P_b=m_a*v_a +m_o*v_0
v_a=0" , "v_o=0
Sigma P_b=90*0+7*0=0

"let total momentum after thrown the object be "Sigma P_a

u_a:?"speed of astronaut after thrown the object"
u_o:2/9 m/s" speed of object thrown."

Sigma P_a=m_a*u_a+m_o*u_o
Sigma P_a=90*u_a+7*2/9
Sigma P_a=90*u_a+14/9

"According to the principle of momentum conservation, the total" "momentum before the object is thrown is equal to the total" "momentum after the object is thrown."

Sigma P_b=Sigma P_a
0=90*u_a+14/9
90*u_a=-14/9
u_a=-14/(90*9)
u_a=-14/810
u_a=-0.02 m/s" rounded the two decimal place."

"Minus sign tells us that the direction of the speed of astronaut "
"is opposite to the direction of the speed of object."