What is the angular momentum of a rod with a mass of 4 kg and length of 6 m that is spinning around its center at 2 Hz?

1 Answer
May 9, 2017

The angular momentum is =150.8kgm^2s^-1

Explanation:

The angular momentum is L=Iomega

where I is the moment of inertia

and omega is the angular velocity

The moment of inertia of a rod, rotating about the center is

I=1/12*mL^2

=1/12*4*6^2= 12 kgm^2

The angular velocity is

omega=2*2pi

=(4pi) rads^(-1)

The angular momentum is

L=12*4pi=48pi=150.8kgm^2s^-1