An object with a mass of 200kg is hanging from an axle with a radius of 8cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 32cm, how much work would it take to turn the wheel a length equal to the circumference of the axle?

1 Answer
May 10, 2017

The work is =246.3J

Explanation:

enter image source here

The load L=(200g)N#

Radius of axle r=0.08m

Radius of wheel R=0.32m

Taking moments about the center of the axle

FR=Lr

F0.32=200g0.08

F=200g0.080.32=490N

The work done is

W=Fd

The distance is d=2π0.08=0.16πm

Work is

W=4900.16π=246.3J