An object with a mass of 1 kg1kg, temperature of 160 ^oC160oC, and a specific heat of 24 J/(kg*K)24JkgK is dropped into a container with 27 L 27L of water at 0^oC 0oC. Does the water evaporate? If not, by how much does the water's temperature change?

1 Answer
May 13, 2017

The water does not evaporate and the change in temperature is =0.034ºC

Explanation:

The heat is transferred from the hot object to the cold water.

Let T= final temperature of the object and the water

For the cold water, Delta T_w=T-0=T

For the object DeltaT_o=160-T

m_o C_o (DeltaT_o) = m_w C_w (DeltaT_w)

C_w=4.186kJkg^-1K^-1

C_o=0.024kJkg^-1K^-1

1*0.024*(160-T)=27*4.186*T

160-T=(27*4.186)/(1*0.024)*T

160-T=4709.25T

4710.25T=160

T=160/4710.25=0.034ºC

As T<100ºC, the water does not evaporate.