An object with a mass of 8 kg is hanging from an axle with a radius of 30 m. If the wheel attached to the axle has a radius of 95 m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
May 25, 2017

The force is =24.76N

Explanation:

enter image source here

The load L=(8g)N#

Radius of axle r=30m

Radius of wheel R=95m

Taking moments about the center of the axle

F*R=L*r

F*95=8*g*30

F=(8*g*30)/95=24.76N

The force is =24.76N