A set of test scores is normally distributed with a mean of 78 and a standard deviation of 4.5. Dwayne scored 87 on the test. What is his percentile score?

1 Answer
Jun 11, 2017

.9772.9772 or about 97.72%97.72%

Explanation:

The question requires z-scores.

The formula is:

z=(x-mu)/sigmaz=xμσ

Where x=x=the given value
mu=μ= the mean
sigma=σ= the standard deviation

Or

z=("your value " - " the actual mean")/(SD)z=your value the actual meanSD

This is a bit easier to remember :)
(SD=Standard Deviation)

Plug in the values:

z=(87-78)/(4.5)z=87784.5

z=2z=2

Now you look up the probability that corresponds to the zz score in the table. (Which you should be provided with.)
The probability that corresponds to the zz score is .9772.9772
All you have to do now is multiply by 100100.