If a car with velocity 100 "km"/"hr"100kmhr slams on the brakes with constant deceleration of 10 "m"/("s"^2)10ms2, how far does the car travel before coming to a complete stop?

Using integrals as general (and particular) solutions to a first order, linear, differential equation.

2 Answers
Jun 13, 2017

approx2.78sec2.78sec or 100/36sec10036sec

Explanation:

Using suvatsuvat equations,
v=u+atv=u+at
0=(100*1000)/(60*60)+(-10)t0=10010006060+(10)t
10t=100000/360010t=1000003600
t=100/36secapprox2.78sect=10036sec2.78sec

Jun 13, 2017

t=2.78" s"t=2.78 s

Explanation:

Deceleration is just negative acceleration.

Acceleration is a(t)=-10"m"/("s"^2)a(t)=10ms2

Velocity is the antiderivative of acceleration.

v(t)=int-10dtv(t)=10dt

v(t)=-10t+C_1v(t)=10t+C1

Because the initial velocity at t=0t=0 was 100"km"/"h"100kmh, but acceleration is in meters per second, per second, we need to convert this velocity to meters per second.

100cancel("km")/cancel("h")xx(1000" m")/(1cancel(" km"))xx(1cancel(" h"))/(3600" s")=27.8 "m"/"s"

So, at time t=0, we have

v(0)=-10(0)+C_1=27.8

=> C_1=27.8

v(t)=-10t+27.8

We want to know the time when the car stops, which means when the velocity is zero.

v(t)=-10t+27.8=0

27.8=10t

t=2.78" s"