An object with a mass of 3 kg is hanging from an axle with a radius of 2 cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 1 cm, how much work would it take to turn the wheel a length equal to the circumference of the axle?

1 Answer
Jun 14, 2017

The work is =7.39J

Explanation:

enter image source here

The load L=(3g)N

Radius of axle r=0.02m

Radius of wheel R=0.01m

Taking moments about the center of the axle

F*R=L*r

F*0.01=3*g*0.02

F=(3*g*0.02)/0.01=58.8N

The force is F=58.8N

The distance is d=2*pi*0.02=0.04pi

The work is W=F*d=58.8*0.04pi=7.39J