An object travels North at 4 m/s4ms for 7 s7s and then travels South at 2 m/s2ms for 4 s4s. What are the object's average speed and velocity?

1 Answer
Jun 17, 2017

The average speed is =3.27ms^-1=3.27ms1
The average velocity is =1.82ms^-1=1.82ms1

Explanation:

The average speed is == total distance//time,

The total distance is d=(4*7)+(2*4)=36md=(47)+(24)=36m

The total time is t=7+4=11st=7+4=11s

The average speed is =d/t=36/11=3.27ms^-1=dt=3611=3.27ms1

The average velocity is == displacement /time/time

barv=(Deltax)/(t)=(7*4-2*4)/(7+4)=20/11=1.82ms^-1