An object with a mass of 5 kg5kg is hanging from an axle with a radius of 18 m18m. If the wheel attached to the axle has a radius of 3 m3m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Jul 1, 2017

The force is =294N=294N

Explanation:

enter image source here

The load L=(5g)NL=(5g)N

Radius of axle r=18mr=18m

Radius of wheel R=3mR=3m

Taking moments about the center of the axle

F*R=L*rFR=Lr

F*3=5*g*18F3=5g18

F=(5*g*18)/3=294NF=5g183=294N

The force is F=294NF=294N