An object travels North at 5 m/s for 1 s and then travels South at 3 m/s for 2 s. What are the object's average speed and velocity?

1 Answer
Jul 6, 2017

The average speed is =3.67ms^-1
The average velocity is =0.33ms^-1

Explanation:

The total distance travelled is d=5*1+3*2=11m

The total time is t=1+2=3s

The average speed is

barv=d/t=11/3=3.67ms^-1

The displacement is

Deltax=3*2-5*1=1m

The average velocity is

=(Deltax)/t=1/3=0.33ms^-1