A balanced lever has two weights on it, one with mass 6 kg and one with mass 5 kg. If the first weight is 3 m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
Jul 9, 2017

The distance is =3.6m

Explanation:

enter image source here

The mass M_1=6kg

The mass M_2=5kg

The distance a=3m

Taking moments about the fulcrum

M_1*a=M_2*b

b=M_1/M_2*a=(6g)/(5g)*3=18/5=3.6m