An object with a mass of 24 kg24kg is hanging from an axle with a radius of 4 m4m. If the wheel attached to the axle has a radius of 20 m20m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Jul 9, 2017

The force is =47N=47N

Explanation:

enter image source here

The load L=(24g)NL=(24g)N

Radius of axle r=4mr=4m

Radius of wheel R=20mR=20m

Taking moments about the center of the axle

F*R=L*rFR=Lr

F*20=24g*4F20=24g4

F=(24*g*4)/20=47NF=24g420=47N

The force is F=47NF=47N