An object travels North at 8 ms^-1 for 9 s and then travels South at 5 ms^-1 for 3 s. What are the object's average speed and velocity?

1 Answer
Jul 10, 2017

Average speed = ("total distance traveled")/("total time taken")=93/12=7.75 ms^-1

Average velocity = ("total displacement")/("total time taken")=63/12=5.25 ms^-1 N

Explanation:

Distance traveled North:

s_N=ut=8xx9=72 m

Distance traveled South:

s_S = ut = 5xx3=15 m

Total distance traveled:

s=s_N+s_S=78+15=93 m

Total time:

t=9+3=12 s

Average speed = ("total distance traveled")/("total time taken")=93/12=7.75 ms^-1

If we take North as the positive direction, total displacement:

s=s_N-s_S=78-15=63 m N

This is the distance of the object from its starting point, and includes a direction.

Average velocity = ("total displacement")/("total time taken")=63/12=5.25 ms^-1 N