An object with a mass of 8 kg8kg is hanging from an axle with a radius of 39 m39m. If the wheel attached to the axle has a radius of 15 m15m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Jul 11, 2017

The force is =203.8N=203.8N

Explanation:

enter image source here

The load L=(8g)NL=(8g)N

Radius of axle r=39mr=39m

Radius of wheel R=15mR=15m

Taking moments about the center of the axle

F*R=L*rFR=Lr

F*15=8g*39F15=8g39

F=(8*g*39)/15=203.8NF=8g3915=203.8N

The force is F=203.8NF=203.8N