An object with a mass of 5 kg5kg is hanging from an axle with a radius of 30 m30m. If the wheel attached to the axle has a radius of 4 m4m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Jul 14, 2017

The force is =367.5N=367.5N

Explanation:

enter image source here

The load L=(5g)NL=(5g)N

Radius of axle r=30mr=30m

Radius of wheel R=4mR=4m

Taking moments about the center of the axle

F*R=L*rFR=Lr

F*4=5g*30F4=5g30

F=(5*g*30)/4=367.5NF=5g304=367.5N

The force is F=367.5NF=367.5N