An object with a mass of 3kg is hanging from an axle with a radius of 9cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 27cm, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Jul 23, 2017

The force is =9.8N

Explanation:

enter image source here

The load L=(3g)N

Radius of axle r=0.09m

Radius of wheel R=0.27m

Taking moments about the center of the axle

FR=Lr

F0.27=3g0.09

F=3g0.090.27=9.8N

The force is F=9.8N