What is the angular momentum of a rod with a mass of 15kg and length of 4m that is spinning around its center at 14Hz?

1 Answer
Aug 13, 2017

The angular momentum is =1759.3kgm2s1

Explanation:

The angular momentum is L=Iω

where I is the moment of inertia

The moment of inertia of a rod, rotating about the center is

I=112mL2

=1121542=20kgm2

The angular velocity is

ω=2πf=2π14=28πrads1

So the angular momentum is

L=20(28π)=1759.3kgm2s1