How many electrons are found in a sample of dioxygen gas contained in a "0.448 L"0.448 L container at STP?

3 Answers
Aug 19, 2017

1.201.20 x 10^221022 electrons

Explanation:

The no of electrons present in448 ml of O2 at STP
At STP conditions 1 mole of O2 gas = 6.0236.023 x 10^231023 electrons

11 mole = 22.422.4 L
So, 22.422.4 L of O_2O2 = (6.0236.023 x 10^231023 electrons)
0.4480.448 L of O_2 O2= (6.0236.023 x 10^231023 electrons)x (0.4480.448)]/22.422.4L
= 1.201.20 x 10^221022 electrons

Aug 19, 2017

See.

Explanation:

22400ml22400ml O_2O2 contains 16×N_A16×NA electrons
1ml1ml O_2O2 contains (16×N_A)/2240016×NA22400electrons
Hence,448ml448ml contains (16×N_A×448)/2240016×NA×44822400 electrons=0.32×N_A0.32×NA
Here, N_ANA is Avogadro number.

Aug 19, 2017

About 1.93 xx 10^231.93×1023 electrons.


Assuming your definition of STP is 0^@ "C"0C and "1 atm"1 atm, the molar volume of "O"_2O2, assuming it is an ideal gas, is based on the ideal gas law:

PV = nRTPV=nRT

for pressure PP, volume VV, mols nn, temperature TT, and universal gas constant RR.

Rearranging, we get...

V/n = (RT)/PVn=RTP

= (("0.082057 L"cdot"atm/mol"cdot"K")("273.15 K"))/"1 atm"=(0.082057 Latm/molK)(273.15 K)1 atm

== "22.414 L/mol"22.414 L/mol

So, with this molar volume, we compare ratios:

"0.448 L"/("x mols") = "22.414 L"/"mol"0.448 Lx mols=22.414 Lmol

=> n_("O"_2) = "0.0200 mols"nO2=0.0200 mols

Each "O"O atom contains 88 electrons, so each "O"_2O2 molecule contains... well, 1616.

"0.0200 mols O"_2 harr "0.320 mols e"^(-)0.0200 mols O20.320 mols e

And thus, the number of electrons is given by

color(blue)("Number of electrons") = "0.320 mols e"^(-) xx 6.0221413 xx 10^(23) "mol"^(-1)Number of electrons=0.320 mols e×6.0221413×1023mol1

= ulcolor(blue)(1.93 xx 10^(23)color(white)(.)"e"^(-))