Question #f6944 Chemistry The Mole Concept The Mole 1 Answer Sunayan S Aug 22, 2017 See Explanation: 1mol1mol oxygen contains 2×N_A2×NA molecules →contained in 22.4dm^322.4dm3 volume O_2O2 So, 44.8dm^344.8dm3 contains 4×N_A4×NA molecules =4×6.022×10^23=2.4088×10^244×6.022×1023=2.4088×1024 Answer link Related questions How do you calculate the number of moles from volume? How do you convert grams to mole? Question #258e5 Question #8d48c Why is the mole an important unit to chemists? What's the mole number? How does the mole relate to carbon 12? How does the mole relate to molecules and ions? How do you calculate the moles of a substance? How can I calculate the moles of a solute? See all questions in The Mole Impact of this question 1149 views around the world You can reuse this answer Creative Commons License