A salt contains 31.84% potassium, 28.98% chlorine, and 39.18% oxygen by mass. What is its empirical formula?

1 Answer
Sep 16, 2017

KClO_3

Explanation:

As always with these problems, we assume an 100*g mass of compounds, and then interrogate the molar quantities of the constituent atoms...

"Moles of potassium"-=(31.84*g)/(39.10*g*mol^-1)=0.814*mol.

"Moles of chlorine"-=(28.98*g)/(35.45*g*mol^-1)=0.817*mol.

"Moles of oxygen"-=(39.18*g)/(16.00*g*mol^-1)=2.45*mol.

We divide thru by the lowest molar quantity to give an empirical formula of KClO_3 (or close enuff to!), i.e. "potassium chlorate".

And the molecular formula is always a multiple of the empirical formula.....(39.1+35.45+3xx16)_n*g*mol^-1=122,5*g*mol^-1. Clearly, n=1, and the molecular formula is KClO_3, "potassium chlorate".