An object with a mass of 6kg is hanging from an axle with a radius of 7m. If the wheel attached to the axle has a radius of 28m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Sep 21, 2017

The force is =14.7N

Explanation:

enter image source here

The load is L=6gN

The radius of the axle is r=7m

The radius of the wheel is R=28m

The effort is =FN

Taking moments about the center of the axle

F28=6g7

Plugging in the value of g=9.8ms2

F=6g728=14.7N

The force is F=14.7N