Question #fc5c1

1 Answer
Nov 7, 2017

33 grams.

Explanation:

Given:

"volume = 100 mL = 0.100 L"

"concentration = 2.5 mol/L"

The volume and concentration of a substance are related to the number of moles by the equation

n = cV

where n is the number of moles, c is the concentration, and V is the volume of the substance.

The number of moles of a substance is related to its mass by the equation

m = nM

where m is the mass, n is the number of moles, and M is the molar mass of the substance.

Find the number of moles of solution using the first equation:

n = cV

n = (2.5 "mol"/"L")("0.100 L")

n = "0.25 mol"

Find the mass using the second equation:

m = nM

m = ("0.25 mol")(132.14 "g"/"mol")

m = "33 g"