An object with a mass of 22 kgkg is hanging from an axle with a radius of 44 mm. If the wheel attached to the axle has a radius of 22 mm, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Nov 9, 2017

The force is =39.2N=39.2N

Explanation:

enter image source here

The load is L=2gNL=2gN

The radius of the axle is r=4mr=4m

The radius of the wheel is R=2mR=2m

The effort is =FN=FN

The acceleration due to gravity is g=9.8ms^-2g=9.8ms2

Taking moments about the center of the axle

F*2=2g*4F2=2g4

F=2g*4/2=39.2NF=2g42=39.2N

The force is F=39.2NF=39.2N