An object with a mass of 5kg is hanging from an axle with a radius of 12cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 45cm, how much work would it take to turn the wheel a length equal to the circumference of the axle?

1 Answer
Nov 19, 2017

The work is =36.9J

Explanation:

enter image source here

The load is L=(5g)N

The radius of the axle is r=0.12m

The radius of the wheel is R=0.45m

The effort is =(F)N

The acceleration due to gravity is g=9.8ms2

Taking moments about the center of the axle

F0.45=5g0.12

F=5g0.120.45=13.1N

The force is F=13.1N

The distance is d=2πR=2π×0.45=(0.9π)m

The work is

W=F×d=13.10.9π=36.9J