An object with a mass of 3 kg is hanging from an axle with a radius of 2 cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 5 cm, how much work would it take to turn the wheel a length equal to the circumference of the axle?

1 Answer
Nov 26, 2017

The work is =3.69J

Explanation:

enter image source here

The load is L=3gN

The radius of the axle is r=0.02m

The radius of the wheel is R=0.05m

The effort is =FN

The acceleration due to gravity is g=9.8ms^-2

Taking moments about the center of the axle

F*0.05=3g*0.02

F=3g*0.02/0.05=11.76N

The force is F=11.76N

The distance is d=2piR=2*pi*0.05=(0.1pi)m

The work is W=Fxxd=11.76xx0.1pi=3.69J