An object with a mass of 21 g is dropped into 400 mL of water at 0^@C. If the object cools by 160 ^@C and the water warms by 12 ^@C, what is the specific heat of the material that the object is made of?

1 Answer
Nov 27, 2017

The specific heat of the object is =5.98 kJkg^-1K^-1

Explanation:

The heat is transferred from the hot object to the cold water.

For the cold water, Delta T_w=12ºC

For the object DeltaT_o=160ºC

m_o C_o (DeltaT_o) = m_w C_w (DeltaT_w)

the specific heat of water C_w=4.186kJkg^-1K^-1

Let, C_o be the specific heat of the object

The mass of the object is m_o=0.021kg

The mass of the water is m_w=0.4kg

0.021*C_o*160=0.40*4.186*12

C_o=(0.40*4.186*12)/(0.021*160)

=5.98 kJkg^-1K^-1