Martin wants to buy 4 plastic figures that cost $17 each. How much money does he need to save to purchase the figures?

2 Answers
Dec 2, 2017

$68

Explanation:

Cost of 1 plastic figure: $17

To find the cost of 4 plastic figures, you multiple the cost of one figure by 4:

Cost of 4 plastic figures: $17xx4=$68

Therefore, to purchase 4 plastic figures Martin needs to save $68.

Dec 2, 2017

Cost = 4 xx $17 = $68

Explanation:

With you are solving a word problem, you need to read and understand the scenario presented.

Then, the first decision is which operation is indicated.

Martin is going to buy 4 figures, they each cost $17

You could consider what happens if he pays for them one at a time.

Cost = $17+$17+$17+$17 = $68

However, as the price is the same for each, multiplication would be quicker:

Cost = 4 xx $17 = $68

This is how much he needs to save altogether.