An object with a mass of 5kg is hanging from an axle with a radius of 21cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 14cm, how much work would it take to turn the wheel 7cm?

1 Answer
Jan 19, 2018

The work is =5.145J

Explanation:

![www.odicis.org](useruploads.socratic.orguseruploads.socratic.org)

The load is L=5gN

The radius of the axle is r=0.21m

The radius of the wheel is R=0.14m

The effort is =FN

The acceleration due to gravity is g=9.8ms2

Taking moments about the center of the axle

F0.14=5g0.21

F=5g0.210.14=73.5N

The force is F=73.5N

The distance is d=0.07m

The work is W=F×d

W=73.50.07=5.145J