How to calculate the anhydrous ammonia, from Kg to normal cubic metre in the gas state?

1 Answer
Jan 23, 2018

Presumably, you use the Ideal Gas Law....

Explanation:

Ammonia is a room temperature gas...and while its behaviour substantially departs from ideality, we may use the old Ideal Gas equation...

And we could specify a volume of 1m3, a pressure of 1atm, and a temperature of 298K...

n=PVRT=1atm×1m3×1000Lm30.0821LatmKmol×298K=40.9mol...

And this represents a mass of 40.9mol×17.03gmol1=695g

You could work on the question, if the answer is unsatisfactory...