Six apples cost 80 cents. At that rate, what is the cost of 15 apples?

What is the cost of 15 apples?

3 Answers
Feb 24, 2018

15a=$215a=$2

Explanation:

Let's use algebra for this question, as you posted this in algebra:

Let's make Apples=aa

therefore this means 6a=$0.80

As we are finding 15 apples, dividing 15 by 6 gives us a scale factor to multiply the value by.

15/6=2.50

Therefore that means that it is xx2.5 more apples, so the value is 2.5 more

2.50xx$0.80=$2

therefore 15a=$2

Alternative method:

15/6=x/0.80 letting x be the price of 15 apples

therefore x=0.80(15/6)=$2

Feb 24, 2018

200 cents, or 2 dollars.

Explanation:

All that is required is to find the ratio between the two numbers of apples, and use that to find the second price. For instance, let x be the cost of 15 apples.

Therefore,

15/6 = x/80

80(5/2) = x

x = 200 cents

Feb 24, 2018

200c = $2

Explanation:

  • The number of apples and the price of the apples are directly proportional.

80/6 = x/15" "(larr"price")/(larr "number of apples")

x = (80xx15)/6

x = 200c

  • You can also increase 80 in the ratio 15 :6

80 xx 15/6 = 200c

  • You can find the price of 1 apple first

80 div6 = 13 1/3 c per apple

15 xx13 1/3 = 200c