I need help on how to understand this please help if possible?
Chen is bringing fruit and veggies to serve at an afternoon meeting. He spends a total of $28.70 on 5 pints of cut veggies and 7 pints of cut fruit. The food cost is modeled by the equation 5v + 7f = 28.70, where v represents the cost of one pint of cut veggies and f represents the cost of one pint of cut fruit. If the cost of each pint of fruit is $2.85, what is the approximate price of a pint of veggies? (Round to the nearest cent.)
Chen is bringing fruit and veggies to serve at an afternoon meeting. He spends a total of $28.70 on 5 pints of cut veggies and 7 pints of cut fruit. The food cost is modeled by the equation 5v + 7f = 28.70, where v represents the cost of one pint of cut veggies and f represents the cost of one pint of cut fruit. If the cost of each pint of fruit is $2.85, what is the approximate price of a pint of veggies? (Round to the nearest cent.)
2 Answers
$1.75
Explanation:
The cost of each pint of fruit is $2.85 means
You thus have
Explanation:
"given the cost of a pint of fruit substitute this value into"
"the equation and solve for v"
rArr5v+(7xx2.85)=28.7
rArr5v+19.95=28.7
"subtract 19.95 from both sides"
5vcancel(+19.95)cancel(-19.95)=28.7-19.95
rArr5v=8.75
"divide both sides by 5"
(cancel(5) v)/cancel(5)=8.75/5
rArrv=1.75
"cost of a pint of veggies "=$1.75