I need help on how to understand this please help if possible?

Chen is bringing fruit and veggies to serve at an afternoon meeting. He spends a total of $28.70 on 5 pints of cut veggies and 7 pints of cut fruit. The food cost is modeled by the equation 5v + 7f = 28.70, where v represents the cost of one pint of cut veggies and f represents the cost of one pint of cut fruit. If the cost of each pint of fruit is $2.85, what is the approximate price of a pint of veggies? (Round to the nearest cent.)

2 Answers
Feb 28, 2018

$1.75

Explanation:

The cost of each pint of fruit is $2.85 means f=2.85
You thus have 5v + 7(2.85)=28.70
5v+19.95=28.70
5v=28.70-19.95=8.75
(5v)/5=(8.75)/5
v=1.75

Feb 28, 2018

$1.75

Explanation:

"given the cost of a pint of fruit substitute this value into"
"the equation and solve for v"

rArr5v+(7xx2.85)=28.7

rArr5v+19.95=28.7

"subtract 19.95 from both sides"

5vcancel(+19.95)cancel(-19.95)=28.7-19.95

rArr5v=8.75

"divide both sides by 5"

(cancel(5) v)/cancel(5)=8.75/5

rArrv=1.75

"cost of a pint of veggies "=$1.75