Objects A and B are at the origin. If object A moves to (-4 ,7 ) and object B moves to (2 ,-3 ) over 4 s, what is the relative velocity of object B from the perspective of object A?

2 Answers
Mar 3, 2018

Net displacement of A from origin is sqrt(4^2 + 7^2)=8.061 m and the net displacement of B from origin is sqrt(2^2+3^2)=3.605m

considering that they moved with constant velocity,we get, velocity of A is 8.061/4=2.015 ms^-1 and that of B is 3.605/4=0.090 ms^-1

So,we have got velocity vector of A (let, vec A) and velocity vector of B (let, vec B)

So,reative velocity of B w.r.t A is vec R = vec B - vec A=vec B + (-vec A)

Now,the angle between the two vectors is found as follows,enter image source here

So,angle between vec B and -vec A is 3.955^@

So,|vec R| = sqrt(0.90^2 + 2.015^2 + 2*0.90*2.015*cos 3.955)=2.914 ms^-1

Mar 3, 2018

The relative velocity is =<3/2, -5/4> ms^-1

Explanation:

![www.slideshare.net](useruploads.socratic.orguseruploads.socratic.org)

The absolute velocity of A is v_A=1/4 <-4,7> = <-1, 7/4>

The absolute velocity of B is v_B=1/4 <2,-3> = <1/2,-3/4>

The relative velocity of B with respect to A is

v_(B//A)=v_B - v_A

=<1/2,-3/4> -<-1, 7/4>

= <1/2+1, -3/4-7/4>

= <3/2, -5/4>