If a dozen bagels cost $5.40, how much does one bagel cost?

1 Answer
Mar 11, 2018

$0.45

Explanation:

If 12 bagels cost $5.40 then that means 12 bagels times x(the price we need to find) all equals $5.40.
simply: 12 * x = 5.40
12/5.40 = x
then divide by hand or use a calculator to get 45 cents per bagel.